Zdrowe oczyszczanie organizmu z toksyn

Oczyszczanie organizmu jest tak samo istotne, jak pielęgnacja skóry czy zębów. Nawet, jeśli odżywiamy się w sposób zrównoważony i zbilansowany, detoksykacja organizmu jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Skąd wiadomo, że potrzebne nam jest oczyszczanie organizmu? Jak często przeprowadzać detoksykację?

Naturalne oczyszczanie organizmu

Za pozbywanie się z organizmu toksyn na bieżąco odpowiedzialne są nerki oraz wątroba. Każdego dnia nerki filtrują około 1500 litrów krwi ze szkodliwych substancji będącej skutkami ubocznymi przemiany materii, pomagają usunąć nadmiar soli i regulują ciśnienie krwi. Wątroba także filtruje krew, dodatkowo zamienia szkodliwy amoniak na mocznik, który może zostać wydalony z moczem. Dodatkowo neutralizuje szkodliwość używek, w tym alkoholu, kofeiny i nikotyny – chociaż oczywiście nie jest w stanie tego zrobić w sposób całkowity. Warto w naturalny sposób wspomagać te zapracowane organy i ułatwiać im oczyszczanie organizmu.

Codzienne dobre praktyki – aby toksyn było jak najmniej

Skutkiem ubocznym przemiany materii zawsze są toksyny, niezależnie od spożywanych przez nas pokarmów. Zdecydowanie jednak jest ich mniej, jeśli sięgamy po warzywa i owoce, a nie po fast food i jeśli wybieramy czystą wodę zamiast słodzonych napojów gazowanych. Nasz metabolizm znacznie sprawniej funkcjonuje, jeśli zapewniamy sobie odpowiednią dawkę ruchu i dbamy o to, aby ograniczyć kontakt z używkami.

Jak rozpoznać, że potrzebna nam jest detoksykacja organizmu?

Do najczęstszych objawów nadmiaru toksyn w organizmie należą:
– zmęczona cera, wypryski
– ogólne złe samopoczucie, szczególnie po przebudzeniu
– bezustannie towarzyszące bóle głowy
– nieprzyjemny zapach oddechu, potu i innych wydzielin ciała
– zaparcia lub nagłe biegunki
– ciemny kolor moczu
– ciągłe pragnienie
– napady głodu i ochota na słodycze, tłuste potrawy
Wszystkie te objawy, jeśli utrzymują się chronicznie, wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą być objawami poważnych chorób. Jeśli jednak nie ma ku temu przeciwwskazań, można skorzystać z poniższych sposobów na oczyszczanie organizmu.

Woda najlepszym detoksem

Codziennie rano, tuż po przebudzeniu, wypijaj szklankę ciepłej, ale nie gorącej wody. Jeśli chcesz delikatnego efektu przeczyszczającego, wieczór wcześniej zalej dwie suszone śliwki gorącą wodą i tę wodę spożyj rano. Śliwki możesz zjeść na śniadanie, np. z owsianką, już po wypróżnieniu. Pamiętaj, aby dziennie pić wodę na tyle często, aby nie doprowadzać do uczucia pragnienia.

Monodieta jaglana

Raz w miesiącu przez co najmniej jeden dzień, a bez konsultacji lekarskiej maksymalnie 3 dni, jedz wyłącznie kaszę jaglaną przygotowaną w następujący sposób. Do rozgrzanego suchego rondla wsyp garść kaszy, praż, aż zacznie wydzielać przyjemny orzechowy zapach i zalej wodą. Ugotowanej kaszy nie sól i nie dodawaj do niej żadnych ziół. Detoksykacja organizmu kaszą jest bardzo skuteczna – pomaga usunąć z jelit złogi pokarmowe, zmniejsza wrażliwość żołądka, poprawia samopoczucie i stan cery. Warunkiem koniecznym jest jednak spożywanie tylko kaszy i picie wyłącznie czystej wody.

Jednodniowy post

Dobrym sposobem na oczyszczenie organizmu jest jednodniowa głodówka. Najlepiej przeprowadzać ją w dzień wolny, kiedy nie musimy pracować ani nie mamy zaplanowanych wymagających energii aktywności. Pamiętajmy, aby w czasie głodówki spożywać dużą ilość wody, aby nerki swobodnie mogły filtrować krew i wydalać mocz z organizmu.

Post warzywny

Jeden dzień w miesiącu zrezygnujmy z potraw smażonych na rzecz surowych i gotowanych warzyw. Nie spożywajmy tego dnia nabiału, mięsa, ryb, kawy i herbaty. Dobrym sposobem jest ugotowanie zupy jarzynowej niezabielonej śmietaną i spożywanie jej przez cały dzień tak, aby nie doprowadzać do uczucia głodu. W ramach przekąsek można sięgać po marchewkę i kiszonki.