Jak szybko zmywać naczynia?

Zmywanie naczyń to jedno z najbardziej nielubianych zajęć domowych. Czasochłonne, nieprzyjemne, niekiedy nawet niszczące dłonie. Na szczęście na wszystko jest sposób – także na nielubiane mycie naczyń. Bo grunt to dobre podejście do uciążliwych obowiązków!

Sposoby na mycie naczyń – warto spróbować

Najlepiej dobrze zorganizować sobie pracę. Pierwszą radą jest kluczowe zajmowanie się zmywaniem od razu po posiłku. Pierwszy krok to pozbycie się resztek – pływające w zlewie pozostałości posiłku nie zachęcają do zmywania, dlatego dla własnego komfortu lepiej od razu usunąć. Dodatkowym plusem jest to, że odpływ nie zostanie zapchany, a my nie będziemy musieli męczyć się z zaschniętymi resztkami. Zmywanie naczyń będzie także łatwiejsze, kiedy do tego nie dopuścimy – gromadzone kilka dni naczynia zasychają i są trudniejsze w umyciu, dlatego najlepiej zająć się ich myciem od razu po posiłku. Dzięki temu oszczędzimy wiele energii i czasu. W kuchni nie będzie też straszył paskudny stos brudnych naczyń.

Zmywanie naczyń i niezbędne wyposażenie

Tylko pozornie mycie naczyń to czynność, do której wystarczy tylko gąbka i płyn do mycia naczyń. Warto ułatwić sobie ten proces i korzystać z suszarki do naczyń, która pozwoli na wygodne suszenie umytej już zastawy. Warto pamiętać o odpowiednim układaniu naczyń na suszarce, tak, by każde z nich miało szansę na wyschnięcie. Ewentualnie dobrym wyjściem jest także wycieranie umytych już naczyń czystą ściereczką i chowanie ich w wybrane przez nas miejsce. Niezbędnym wyposażeniem do umycia naczyń jest oczywiście zlew, ale to bez gorącej wody się nie obejdzie. To dzięki niej jedzenie i resztki szybciej odpadają od powierzchni naczynia, a tłuszcz łatwiej się zmywa. Najlepsze sposoby na mycie naczyń nic nie wskórają bez odpowiedniego środka i wspomnianej już gąbki. Dobrym pomysłem są także specjalne szczoteczki do butelek, które pomogą dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca.

Oszczędność popłaca

Przy zmywaniu naczyń pod bieżącą wodą zużywane jest sporo wody, co nie jest ekologiczne i oszczędne. W tym przypadku przydatny jest zlew dwukomorowy, który w jednej z komór posiada wodę z płynem do mycia naczyń i zmywa tłuszcz i resztki, natomiast w drugim – wodę zimną, która z powodzeniem spłukuje pozostałości posiłku i detergent. Kiedy nie dysponujemy takim zlewem, możemy albo na bieżąco mydlić kolejne partie naczyń, albo wykorzystać dodatkową miseczkę i to w niej mydlić brudne naczynia. Nie dość, że to szybsze sposoby na mycie naczyń, to także bardziej ekologiczny. Warto także myć naczynia w odpowiedniej, najbardziej efektywnej kolejności. Najlepsze jest mycie najpierw kubków i szklanek, a także miseczek i sztućców. Kolejno przychodzi pora na talerze i miski, a na końcu garnki i patelnie, nie tylko najbardziej zabrudzone, ale też największe. Ułatwia to efektywne ułożenie naczyń na suszarce. Najlepsza porada na zmywanie naczyń to jednak zajęcie się tym już wieczorem. Poranne wstawanie i zobaczenie w kuchni czekającej na umycie sterty potrafi wprowadzić człowieka w negatywny nastrój od samego rana. A i przygotowanie śniadania w czystej i przyjaznej, a nade wszystko pachnącej czystością kuchni jest o wiele bardziej przyjemne i przy tym również higieniczne. Warto więc przemóc się wieczorem, nawet kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni. Warto!