Restauracja w stylu greckim – pomysły i inspiracje

Grecja większości z nas kojarzy się ze starożytnością, antycznymi świątyniami i jedną z najpopularniejszych mitologii. A szkoda – styl grecki bowiem jest niezwykle lekki i elegancki oraz z łatwością zaaranżować można w greckim stylu swoją restaurację.

Kuchnia grecka – nie tylko sałatka

Zacznijmy jednak od kilku słów na temat kuchni greckiej. To uważana za lekką i zdrową kuchnia, którą pokochają fani warzyw, baraniny i ryb. Pełna zdrowych składników – oliwy z oliwek, samych oliwek, pomidorów, papryki i świeżych ziół podbija serca smakoszy od setek lat. Podobnie zresztą greckie wina, które od starożytności sprawdzają się jako uzupełnienie posiłku. To pochodzące z Grecji posiłki wpływały na całą Europę oraz Nowy Świat. Kuchnia grecka składa się z niewielu produktów, ale zawsze wysokiej jakości. Pszenica, oliwa i wino zdecydowanie są jej głównymi elementami, podobne jak ryby oraz jagnięcina, która została zaczerpnięta z kuchni arabskiej, perskiej i tureckiej. Stąd właśnie pojawiały się w kuchni greckiej jej główne przysmaki, czyli tzatziki i moussaka. Chlebki pita, gołąbki z liści winogron czy ser feta to tylko kilka elementów, które zyskaliśmy dzięki kuchni greckiej – z pewnością znamy je z codziennej diety.

Restauracja grecka – wystrój

Mimo że bardzo smaczna, kuchnia grecka nie jest w Polsce tak popularna, jak kuchnia włoska. Restauracja grecka powinna jednak postawić podobnie jak cała kuchnia tego kraju na proste przepisy, niewielką ilość składników i szczere przyprawy. Jeśli chodzi o jej wystrój, to kluczowe rozwiązania to kolory biały i błękitny oraz inspiracje prosto z antyku. Niekoniecznie kolumny i sztywne płócienne tkaniny, ale raczej świece, elegancka ceramika z epoki i proste meble. Sprawdzą się także ciemne drewno, dzięki którym restauracja grecka zyska elegancki wygląd. Dobrym krokiem, jeśli chodzi o dekoracje, są miedziane i złote elementy w stylu retro, które świetnie dopasują się do lekkiej bieli. Podobnie jak kuchnia grecka, greckie wnętrze też powinno być lekkie i nieprzesadzone, o niewielkiej ilości elementów, ale za to najlepszej jakości. Dobry pomysł to popularne ostatnio pomalowane na biało cegły, które wyglądają bardzo efektownie, ale zarazem niezbyt ciężko i idealnie pasować będą do nieco starożytnego wnętrza. Można także postawić na nowoczesność i wzorować swoją grecką restaurację na autentycznych greckich knajpkach w żeglarskim stylu lub postawić wyłącznie na wystrój biało-błękitny, który zresztą nawiązuje do greckiej flagi. Lepiej wystrzegać się za to ciężkich, sztucznych kolumn i plastikowych liści winogron – raczej nie zapewnią one naturalnego efektu, na którym zależy każdemu przy urządzaniu własnej restauracji. Wnętrze ma zachęcać do spędzenia w nim czasu, a nie odstraszać swoją tandetą. Trzeba uważać, bo łatwo przedobrzyć, a granica jest cienka.

Grecja – wybierz się po inspiracje

Chcąc otworzyć grecką restaurację, należy przede wszystkim wybrać się do tego kraju winem i oliwą płynącego. Skosztowanie tych przepysznych potraw jest niezbędne, by próbować przenieść tamtejsze smaki do Polski. Nie tylko samodzielnie kosztowanie potraw z całego półwyspu będzie konieczne, ale także ich własnoręczne przygotowywanie. A nikt nie pomoże nam zyskać wyjątkowego smaku tak dobrze, jak mieszkańcy, którzy z kuchnią obcują na co dzień. To przydatne także przy zaopatrywaniu restauracji greckich – w Polsce może być trudniej znaleźć najlepsze produkty, dlatego najlepszym wyjściem będzie zasięgnięcie porady od rodzimych Greków, którzy podpowiedzą, na co zwrócić uwagę. Oczywiście podczas podróży do Grecji zyskać można także inspiracje dotyczące wystroju. Może uda się kupić dekoracje czy zastawę prosto z greckiego straganu, na której posiłek będzie smakował jeszcze lepiej. Warto odwiedzić kilka tawern, porobić zdjęcia i przenieść realia greckiej knajpki na rodzimy grunt. W takim otoczeniu nasi goście poczują się jak po podróży do krainy Zeusa i Hery. Pozostaje tylko nauczyć się przygotowywać sztandarowe dania, zakupić najlepsze wina i oliwę i zapraszać gości. Na pewno pokochają grecką restaurację urządzoną i karmiącą z sercem.