5 pomysłów na wystrój blatu kuchennego

Blat kuchenny posiada bardzo wiele zastosowań. Szczególnie ważne jest jego używanie do przygotowywania posiłków oraz do innych kuchenny czynności. Nie oznacza to jednak, że musi on być pozbawiony dekoracji i nudny. Oto nasze propozycje.

Blat kuchenny – jaki materiał wybrać?

Podstawowa kwestia to materiał, z którego chcemy wykonać nasz blat. Musi on być praktyczny, ale nic przy tym nie przeszkadza w tym, by pełnił on także rolę dekoracji. Popularne są blaty kamienne, zwłaszcza szare, które są nie tylko praktyczne, ale też eleganckie. Zabrudzenia nie są na nich tak widoczne, a i uszkodzenie niełatwo na nich zrobić. Nawet blaty z litego betonu czy laminowane są bardzo często używane do wystroju kuchni – zwłaszcza we wspomnianych już szarościach. To dobre rozwiązanie, ponieważ w takiej kolorystyce łatwo pozostać dobierając dodatki, a zarówno te metaliczne, jak i drewniane z powodzeniem sprawdzą się jako towarzystwo dla szarości. Drewno także nie jest złą propozycją na blat kuchenny, jednak decydując się na drewniane blaty, przygotować się trzeba na ich specjalną pielęgnację.

Blat kuchenny – wystrój na zielono

Jednym z najciekawszych pomysłów, a przy okazji także bardzo praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z naturalnego, zielonego wystroju. Mowa o ziołach – bazylia, oregano i mięta to tylko kilka propozycji, które nie dość, że pięknie udekorują kuchnię, to także przydadzą się do przygotowywanych posiłków, dodając im wyjątkowego smaku. Taka dekoracja to też rozwiązanie, które nie pochłania dużych kosztów – wystarczy zakupić kilka ziół w doniczkach i umieścić je w dobranych kolorystycznie osłonkach. Szybka i praktyczna dekoracja na blat kuchenny! Wystrój ten sprawdzi się w kuchniach z dużą ilością światła.

A może cegła?

Ciekawą i często wybieraną opcją jest wykończenie ścian kuchni cegłą – co w zestawie z kolorystycznie dopasowanym blatem świetnie się prezentuje. Nie jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne, bowiem w zakamarkach może gromadzić się kurz, ale na pewno to efektowna opcja. Dla osób, które rzadziej gotują to na pewno dobry pomysł na blat kuchenny – wystrój zrobi wrażenie na gościach.

Reling – blat kuchenny w praktyczny sposób

Kolejna z praktycznych opcji wystroju kuchni to reling, inaczej szyna, która w elegancki sposób wyeksponuje przybory kuchenne. Można je na szynie zawiesić, dzięki czemu nie tylko będą zawsze pod ręką, ale też będzie je można potraktować jako dekorację. Na relingu można zawiesić nie tylko łopatki, chochle czy patelnie, ale też pojemniczki z przyprawami czy wspomniane już doniczki z ziołami. To znakomite rozwiązanie do małej kuchni, kiedy niekoniecznie mamy miejsce na przechowywanie wszystkich akcesoriów. Półki czy koszyczki powieszone na szynach to świetne rozwiązanie na przechowanie wszystkiego, na co tylko zabrakło nam miejsca. Schowane wewnątrz nie będą się kurzyć na blacie, ale jednocześnie zawsze będą w pobliżu podczas gotowania. Długi reling wzdłuż całego blatu kuchennego czy też kilka fragmentów doraźnie – w każdej opcji to ładna dekoracja oraz praktyczna opcja przechowywania.

A może listwy magnetyczne?

Kolejna opcja, jednocześnie na dekorację, ale i formę przechowywania to zbliżone do relingów listwy magnetyczne. Z powodzeniem przydadzą się do składowania noży czy innych sztućców niezbędnych w kuchni. To dobre wyjście, gdy sam blat jest za mały i nie chcemy dodatkowo zagracać go stojakami. Dostępne w różnych kolorach listwy to dobra opcja do małych kuchni, która będzie też najlepszą dekoracją do nowoczesnego wnętrza. To jednak rozwiązanie, które powinno znajdować się dość wysoko w takim miejscu, do którego nie dotrą dzieci – może to być dla nich niebezpieczne. W domach ze starszymi pociechami na pewno jest to jednak dobra opcja, którą warto skomponować z kuchennym blatem. Polecamy!